Интернет е зависимостта на новото време
Пристрастяването води до смущения в нормалното общуване.
13 юли 2011, здраве.bg
Часовете, прекарани пред монитора, е сред най-големите пороци на новото време. За много хора интернет се превръща от средство за работа и развлечение, във форма на зависимост, която, както обикновено се случва, трудно се признава и още по-трудно се лекува.
Факт е, че с всеки изминал ден както личния, така и социалния живот на човек се преориентира към новите технологии, като според заключения на Международния център за интернет наркомании, близо 10% от хората в световен план са пристрастени към глобалната мрежа. При младите хора този процент надхвърля 15%.
Колкото и очевидни да са симптомите на новата форма на зависимост, толкова трудно те се отличават, защото бариерата между допустимото увлечение и пристрастяването е тънка.
Основният белег на тази нова зависимост е
влиянието, което оказва сърфирането върху нормалния ритъм на живот. За тези, които страдат от тази зависимост, времето, заделено за виртуални занимания, се превръща в приоритет, който води до редица смущения в нормалното общуване.
Според данни на Центъра, когато човек се пристрасти към интернет, всяка минута, която прекара далеч от компютъра, създава у него усещането за алиенация и самота. Той е раздразнен, депресиран и отегчен, когато няма възможност да е онлайн или когато обстоятелствата затрудняват включването му към мрежата.
Статистика сочи, че хората, които са пристрастени, прекарват пред компютъра минимум 38 часа седмично, като в някои случаи тези часове се увеличават.
Сред младите хора основната форма на онлайн зависимост, както и може да се очаква, са виртуалните игри. Съществуват множество изследвания, които отчитат това как игрите в мрежа влияят върху физическото и емоционалното израстване на децата, като повечето резултати констатират цялостно негативен ефект от тази форма на развлечение.