Как човешкият пенис е изгубил своята кост за сметка на размера
Науката все още търси обяснение за някои съществени разлики между човека и приматите.
Еволюцията върви по свой път, понякога напълно непознат за нас.
24 март 2011, здраве.bg
Навярно заглавието събужда у вас смесени чувства, които ви карат поне за секунда да се усмихнете. След като го направите и дори се посмеете, поемете дълбоко въздух и само си помислете как еволюцията е повлияла върху някои определени части от човешкото тяло и защо се случва това.
97% от генетичната информация при хората и шимпанзетата се припокрива и въпреки това са налице някои истински сериозни различия във външния им вид, поведение и интелект. Към тях се числи и разликата в големината и това от какво е изграден мъжкия полов орган, който при шимпанзетата е по-малък и включва в състава си пенисна кост.
Експерти, цитирани от CNN, смятат, че причината за това при хората такава кост да липсва, се крие в еволюцията и нейните все още скрити за науката механизми, които в продължение на стотици милиони години са раздалечавали човека от своите прародители примати.
В крайна сметка Хомо сапиенс е изгубил костта в своето „мъжко достойнство”, но за сметка на това увеличил размерите на мозъка си, смятат група учени. Според Дейвид Кингсли и неговите колеги от Университета „Станфорд“ (Калифорния, САЩ), загубата на костта в пениса е „съвсем разумна цена срещу възможността хората да се откъснат далеч напред в интелектуалното си развитие спрямо другите бозайници“.