Храни и лекарства, които не бива да се смесват
здраве.bg
Дори нещо толкова елементарно на пръв поглед като температурата на течността, с която пиете лекарствата, може да понижи ефективността им или дори да изложи здравето ни на риск. Храните също оказват въздействие върху начина, по който организмът усвоява приеманите медикаменти. Някои имат дотолкова негативен ефект, че трябва задължително да се избягват в комбинация с определен тип лекарства.
Видове взаимодействия на лекарства и храни
Дали вашият хранителен режим променя драстично ефективността на приеманите медикаменти? Освен температурата на течността, от значение е и съставът на всичко, което консумирате в часовете около приема. Например някои привидно безобидни заместители на солта и плодови сокове могат да намалят усвояването на медикамента в стомашния тракт или да променят неговия ефект върху организма.
Взаимодействията между храните и лекарствата могат да бъдат най-общо три вида:
- Такива, които водят до увеличаване на скоростта или степента на абсорбция на лекарствата.
- Взаимодействия, които водят до намаляване на скоростта или степента на абсорбция.
- Взаимодействия, които променят самия ефект на лекарството.
Храните могат да променят ефекта както на медикаменти, продавани с рецепта, така и на тези, които свободно се предлагат в аптеките.
Антибиотици / кисели храни и млечни продукти
Обожавате кафе или кола? Тези напитки с ниско pH могат да намалят ефективността на повечето антибиотици, например на популярните пеницилини. Ако приемате такива, ограничете също и консумацията на месо (вкл. пилешко), сироп и захар 1 час преди и 2 часа след приема на медикамента. Хинолоните, също често използвани антибиотици (напр. ципрофлоксацин и левофлоксацин), трябва да бъдат приемани на празен стомах или с храна, различна от млечни продукти. Въздържайте се от мляко и производните му храни поне 2 часа преди и 2 часа след употребата на този клас антибиотици.
Антидепресанти / сирене и соев сос
Откажете се от отлежалите сирена, ако вземате...