Омега-3: DPA, EHA, ALA
здраве.bg
Има все повече публикации за омега-3 мастните киселини, а магазините са все по-пълни с хранителни добавки, в които те са основна съставка. Къде доказано, къде – не, мнозина започнаха да ги смятат за перфектното и 100% необходимо допълнение към храната.
На практика омега-3 са полиненаситени мастни киселини, които, включени в хранителния режим на човек, действително мога да бъдат полезни за здравето - помагат за понижаването на нивото на триглицеридите и повишават нивото на „добрия” HDL холестерол, т.е. полезни са за сърдечносъдовата система.
В редица проучвания омега-3 мастните киселини са показали благотворен ефект върху настроението и са понижили риска от някои ракови заболявания. Други опити сочат, че те спомагат също в контрола на артрита и повишават имунитета. Тези незаменими от гледна точка на съдържанието си нутриенти понижават нивата на „лошия“ LDL холестерол (което носи допълнителни ползи за сърдечносъдовата система). Те подобряват още мозъчната функция и ефикасността на нервната система.
Омега-3 не могат да бъдат синтезирани от тялото, затова те трябва да се приемат от външни източници каквито са храната и хранителните добавки.
Едни от най-добрите естествени източници на омега-3 са различните видове риби, особено тези от студените морета, например:
- сьомга,
- скумрия,
- сардини и др.
Затова експертите в здравословното хранене препоръчват консумацията на риба поне 2 пъти седмично. И все пак, в резултат на замърсяването на морските и океанските води, някои диетолози вече са на мнение, че в рибата се натрупват твърде много
тежки метали като живак, арсений и олово в стойности далеч над допустимите. Този факт възпира много хора да включват редовно рибата като основна част от своето хранително меню. Те смятат, че далеч по-добра алтернатива е хранителната добавка рибено масло.
Лененото масло също е добър източник на омега-3 мастни киселини и е добра алтернатива, особено подходяща за вегетарианци. Освен това рискът за приема...