26 начина, по които домашните любимци ни правят по-здрави
здраве.bg
... гири, когато тренират вдигане на тежести. Нещо още по-любопитно – съществуват курсове по йога за хора и техните кучета – наричат ги “дога”.
Сред собствениците на котки сърдечният удар е по-рядко срещан
Изследователите не са уверени в точната причина, но фактът е налице. От части това се отдава на положителния ефект върху кръвообръщението. Изследователите смятат, че котките имат по-успокояващ ефект върху собствениците си отколкото другите животни. Може би този феномен има нещо общо и с личността на собственика на котка – тя често става център на интереса на собственика си, което отвлича вниманието му от стресиращи обстоятелства.
Повече контакти, по-малко изолация
Психолозите отдавна са определили съществената роля на общуването върху здравето ни. А собствениците на домашни любимци, освен общуването с приятели, са склонни да говорят и с други собственици на домашни любимци. Едно куче е тема за разговор, която само чака да бъде реализирана. Например посещаването на парка осигурява възможност да поговорите с другите собственици, докато кучето ви си “говори” с техните любимци.
По-малко алергии и по-силна имунна система
Установено е, че, когато децата раста в дом с куче или котка, те по-рядко развиват алергия. Същото е вярно и за деца, които живеят на село сред много животни (включително селскостопански). Според лекарите това води до контакти с различни вещества, които активират имунната система на детето и то по-рано изработва антитела.
Котките и астмата
По принцип
алергиите от домашни любимци са най-честите причинители на астма. Но от друга страна е установен любопитен факт – децата, израстнали в дом с котка, по-рядко развиват астма и в зряла възраст. С едно изключение: Децата, чиито майки имат алергия от котки, е три пъти по-вероятно да развият астма, ако живеят в близост до котка.
Аларма за хранене
За хората с диабет един внезапен спад в нивото на глюкозата в кръвта може да има сериозни последици. Някои...