Макробиотичната диета - дзен-философията в храненето
здраве.bg
... да се включват за съгласуване на индивидуалните нужди или по време на преход в диетата.
Това в основата си е т.нар. флекситариански диетичен план – една почти изцяло вегетарианска диета, която ви позволява да ядете в някои случаи месо или риба – с правила, ръководещи яденето, готвенето и практиките като щателното сдъвкване на храната и бавното ядене.
Диетата също така позволява да консумирате определени плодове и зеленчуци като домати, патладжани и пипер в ограничени количества. Изключените от диетата храни се считат за крайни, прекомерно стимулиращи или твърде концентрирани и затова не са подходящи за постигането на баланс.
На добавките витамини и минерали се гледа неодобрително, но постигането на хранителен баланс може да е невъзможно без тях. Консултирайте се с регистриран диетолог, който да ви помогне да балансирате ин и ян и хранителната цялост на диетичния план. В противен случай може да се окаже, че има дефицит на някаква важна хранителна добавка.
Ето какво съдържа една типична макробиотична диета:
- цели зърна, особено кафяв ориз: 50-60%;
- зеленчуци (и водорасли): 25-30%;
- бобови култури: 5-10%;
- риба, ядки, семена, плодове: 5-20%;
- супа (приготвена от горните съставки): 1-2 купички дневно.
Как работи
Последователите на макробиотичната диета вярват, че храната и качеството на храната влияят върху здравето, щастието и благополучието. Яденето на натурална храна, която е по-близо до земята и по-малко преработвана, е по-здравословно за тялото и душата. Една от целите е да станете по-чувствителни към храната, която ядете, и начина, по който тя се отразява на живота ви. В края на крайщата това усещане ще покачи качеството на живота и здравето ви.
Това, което можете да я дете се определя според средните критерии:
- сезон;
- климат;
- активност;
- възраст;
- пол;
- здравословно състояние и други лични съображения.
Какво коментират диетолозите
Една добре управлявана макробиотична диета може да бъде хранително благонадеждна....