Здравето: най-лошите, но не и непростими грехове
здраве.bg
... , че това е вредно, повечето диетолози все пак са на мнение, че вероятно е. Изследване сочи, че хората, които в миналото са правили диети с йо-йо ефект, имат по-лошо кръвоснабдяване на сърцето. Друго изследване показва, че тези диети могат да доведат до намалена костна плътност. Потенциалният краен резултат е проблеми със сърцето и костите, особено при жените във и след менопаузата.
Експертите не са сигурни дали йо-йо ефекта сам по себе си е причина или екстремните диети водят до хранителни дефицити, които повлияват на здравето в дългосрочен период. За да прекъснете тенденцията, си поставете реалистична цел и се опитвайте да поддържате нормално и постоянно тегло. Ако трябва да пазите диета, се стремете да отслабвате бавно - само по половин или един килограм на месец, като не наддавате дори и през зимата. Проверявайте редовно нивата на холестерола и кръвното налягане, за да засечете евентуалните ранни признаци на сърдечно заболяване.
Постенето: простимо
Ако някога сте се прежалвали да бъдете опитно зайче в програма за детоксикиране на организма за един уикенд в някое от онези скъпи курортни места с минерална вода, не се притеснявайте – поне заради едно – и да има вреди, те са лесно преодолими.
Всъщност постенето веднъж или два пъти годишно не е вредно и не води до някоя от последиците от йо-йо диетите. Лошото е, че въпреки широко застъпените твърдения, изследванията показват, че постенето не освобождава тялото от токсини и не помага за отслабването.
Добавките за отслабване: простимо
През годините някои от тези таблетки дори се оказват забранени в някои частина света, защото се оказва, че причиняват увреди на черния дроб, съдържат неизпитани активни съставки или предизвикват високо кръвно, пристъпи, тахикардия (ускорено сърцебиене) и дори по-сериозни последици като сърдечна недостатъчност или удар.
Затова, въпреки че става дума за свободно продавани в аптеките и дрогериите добавки, преди да пробвате някоя от тях, по-добре се консултирайте...