Най-дългата летаргия на Слънцето приключи
След повече от тригодишен безпрецедентен период на необичайно ниска активност, слънцето навлиза в нова фаза
4 февруари 2010, здраве.bg
Продължилият над 3 години без прецедент в историята период на ниска активност на Слънцето вече е завършил. Както се съобщава от водещият британски астрофизичен център – Лабораторията “Ръдърфорд-Епълтън” през изминалата седмица са събрани данни за появата на многобройни нови петна по повърхността на Слънцето.
“Мнозина сигурно не могат да разберат какво облекчение е това за науката. Слънцето наистина е излязло от загадъчния период на своеобразна летаргия, за какъвто в науката няма данни досега”, съобщава за Би Би Си проф. Ричард Харисън.
В средата на 2007 г. слънцето е завършило период на повишена активност, съпроводен от мощни и често усещани и на Земята магнитни бури., както и на изхвърляне далеч в космоса на големи количества плазма. След това, през 2008 и 2009 г. светилото ни е показало необичайна пасивност. През този период са отбелязани 250 дни, през които не се е появило нито едно петно. Подобен етап е бил наблюдаван преди това през 1913 г.
Редица учени са изказали хипотезата, че Слънцето изстива бързо и жителите на Земята трябва да се подготвят за нечувани катастрофи и бедствия.
Но през миналата седмица изкуствените спътници са изпратили данни за възобновяване на активността на Слънцето и според проф. Харисън това говори за началото на нов цикъл, чийто пик се очаква да бъде през 2012 г.