Захарта: сладък живот или „бяла смърт”
Глюкозата предпазва черния дроб от токсини и стимулира мозъка, но злоупотребата със захар качва килограмите.
здраве.bg
... минералните соли и витамините, потиска функциите на имунната и ендокринната система, а това води до проблеми с костите и зъбите, до нарушения в обмяната на веществата и други здравословни проблеми.
Изследвания доказват, че
захарта действа подобно на наркотик, тъй като стимулира производството на допамин – хормонът, който отговаря за чувството за удоволствие. Когато консумираното количество захар намалее рязко се появява т.нар. синдром на отмяната (т.е. „рушене”, характерно и за рязкото спиране на наркотиците).
Според учените, все още не може да се говори за хора с истинска зависимост към захарта, но резултатите показват наличието на връзка между наркотичната зависимост от веществата, които традиционно се отнасят към наркотиците и ненормалното пристрастяване към естествените хранителни продукти (т.е. и към захарта).
Какво може да се направи, за да се избегне или поне намали употребата на захар
Заменете захарозата с фруктоза. Тя е натурална захар, която се съдържа в плодовете и меда. Освен това в тях има и много витамини, органични киселини и минерални соли. Фруктозата не се задържа в кръвта, не способства за натрупването на мазнини и повишаването на холестерола.
Друга алтернатива е кафявата захар, която се получава от захарния сироп на тръстиката. Смята се, че тази захар се усвоява по-добре от организма в сравнение с бялата, а и се ползва с репутацията на екологичен продукт.
Съществуват различни заместители на захарта, като например ксилит и сорбит, които по вкус не се различават от нея. Те обикновено са предпочитани от хората, които страдат от затлъстяване. Но не всички ги понасят добре, а според някои изследвания употребата им от по-възрастните може да стимулира развитието на атеросклероза.(а)