10 твърдения за проблемите със съня: истина или не?
здраве.bg
... възстановите енергията си. Дремките са още по-ефективни, когато са част от ежедневието.
И все пак - не спете след 16 часа, защото това може да наруши нощния ви сън. Някои хора стават инертни след следобеден сън – това е временно замайване или объркване.
6. Телевизията, компютърът или книгата ще ни помогнат да заспим
Грешно! Ако използвате леглото като място за работа, ще си навлечете само неприятности – психиката свиква да асоциирате спалнята с място, където следва да сме активни, а не като приятен кът за отмора и откъсване от проблемите на деня.
Какво да правите, ако напразно се въртите под завивките? Станете след половин час. Разсейте се с дейности в друга стая, после се върнете и опитайте отново да заспите. Това позволява на мозъка да отпочине и да заспи по-бързо.
Освен това, най-добре е да спите на хладно – не повече от 18 градуса. Така сънят е по-дълбок и стабилен.
7. Като не мога да спя през седмицата, ще си наваксам през уикенда
Грешно! Това е често прилагана, но безполезна стратегия, защото веднъж щом изгубите съня си няма връщане назад. Не може да си наваксате нито през уикенда, нито ваканциите или почивките.
Най-добре е да си установите постоянен режим на сън. И не се притеснявайте от случайно безсъние от време на време - обикновено то минава също така внезапно, както се е и появило. В действителност притеснението за това, че не можем да спим, е по-лошо от самата загуба на съня - така се получава порочен кръг от стрес, който пречи на съня.
8. Сънят помага за отслабване
Истина е! Хората, страдащи от безсъние, натрупват килограми. Учените все още не знаят каква е точната причина, но предполагат, че нивата на хормоните, контролиращи апетита (като лептин и грелин) имат роля в този процес. Според други умората, която се натрупва при недоспиване, ни кара да ядем повече.
Някои работят до късно вечерта и едва когато другите у дома заспят, отиват да вечерят. Ако сте уморени – по-добре си легнете, вместо да наваксвате...