За да бъде тялото и гъвкаво, и красиво
здраве.bg
Повечето хора отиват във фитнес клубовете не за да заякнат, а защото искат гъвкаво и по-красиво тяло. Но какво е всъщност значението за организма на гъвкавостта? Природата ни е дарила с нея в различна степен - някои могат да правят „мост” и шпагат, а други изпитват болезнени усещания и дискомфорт и от най-елементарните движения.
Под гъвкавост трябва да разбираме не нещо друго, а максималната подвижност на ставите. Именно тя определя амплитудата на движенията, които извършваме във всекидневието си, а и по време на тренировките.
При хората, които не тренират или късно са започнали да се занимават с фитнес, често се наблюдава понижена ставна подвижност. Причината за това е наличието на различни мускулни блокове и спазми (особено в областта на гърба и раменете), възникващи като следствие от хиподинамията (недостатъчното движение) и неправилната стойка на тялото, които понякога възприемаме като напълно обичайни и комфортни. Травмите също оставят отпечатък и ограничават подвижността на ставите.
Всичко това се отразява на външния ни вид - влошава се осанката, изгубва се пластичността на движенията, ставаме напрегнати и сами започваме да се възприемаме като тромави. Но това е само половината беда. Главната опасност на ограниченията в подвижността на ставите се състои в това, че те водят до негативни промени в цялото тяло - нарушават се кръвообращението и лимфообращението и в резултат се стига
• до недостиг на кислород и жизнено необходими питателни вещества,
• до натрупване на метаболитни отпадъци в организма,
• до влошаване на обмяната на веществата.
Проблемът за понижената гъвкавост е познат не само на начинаещите, но и на спортистите, които игнорират упражненията за подвижност на ставите. Тренировките, насочени към увеличаване на мускулната маса, значително повишават тонуса на мускулите, а това води до съкращаване на връзките и подвижността на ставните връзки.
Ако редовно не се практикуват специални упражнения за разтягане, може да настъпи момент, когато...