Какво знаем за здравословното хранене
България заема 5-о място в Европа по брой на страдащите от затлъстяване. (фото: sxc.hu)
Половината от хората смятат мазнините за задължително вредни, показва международна анкета.
29 юли 2009, здраве.bg
Съвременните потребители са само до известна степен запознати със здравословното си състояние и са наясно, че до голяма степен то се обуславя от начина им на хранене.
Това сочат данните от проучване, направено в 16 страни по целия свят между 3200 анкетирани. Целта му е да се събере информация доколко потребителите са наясно с ролята на начина на хранене и е особено с фокус върху ролята на мазнините и отношението към тях.
Според проучването
много от хората не са наясно, че мазнините са част от здравословната диета. Дори в развитите страни все още съществува нуждата от пояснения в тази посока.
• 59% от потребителите не смятат, че мазнините са част от която и да било здравословна диета. Само в някои от страните анкетираните са съгласни, че все пак мазнините трябва да са част от здравословна диета.
• 60% от анкетираните смятат, че мазнините трябва да са 14% или по-малко от поеманата ежедневна енергийната стойност.
• 65% от тях смятат, че храните с ниско съдържание на мазнини са полезни=
• 38% от потребителите се стремят да избягват храни, които съдържат мазнини.
Обикновено мазнините се асоциират директно с наситени мастни киселини, но не и с незаменимите мастни киселини, които не могат да се набавят от организма, а само чрез определени храни. Има различни видове мазнини, но познанието за тях като цяло е объркано и непълно.
Повечето от хората знаят, че съществуват „добри” и „лоши” мазнини. Омега-3 спадат към „добрите”, а наситените мазнини са „лошите”.
Само 54% от анкетираните са наясно, че незаменимите мастни киселини омега-3 и омега-6 са мазнини. Всъщност те са между „добрите” мазнини. Обикновено потребителите могат да идентифицират здравословните продукти като сьомга, авокадо и ядки, но не разпознават продукти, богати на незаменими мастни киселини, като растителните масла и висококачествения мек маргарин.
Разликата между твърдия и мекия маргарин е в количеството трансмазнини, които са вредни за организма. Мекият маргарин...