zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Да почернеем без да си навредим!



Да почернеем без да си навредим!

здраве.bg

... Те предизвикват производството в тялото на пигмента меланин (т.е. способстват за загара) и стимулират производството на витамин D. Това е най-безопасното излъчване, ако става дума за дългосрочни последствия.

UV-лъчи от типа С. Те са най-опасните. Ако проникваха свободно през атмосферата, човечеството би умряло от лъчева болест за 2-3 седмици. Това не се случва благодарение на озоновият слой.

При някои хора пребиваването под преките слънчеви лъчи предизвиква повишена възбудимост, изнервеност и проблеми със съня. Яркото слънце увеличава и риска за развитие на катаракта. При жените над 30 години продължителното пребиваване на слънце предизвиква поява на огнища на хиперпигментация, особено при хипертиреоза, приемане на орални контрацептиви и пушене.

От друга страна, UV-лъчите водят до т.нар. фотостареене, защото разрушават еластина и колагена в кожата. Първите симптоми на този процес са мимическите бръчки около очите.

Но най-голяма опасност от ултравиолетовата светлина е развитието на рак на кожата. По данни на Американското раково общество, само в САЩ всяка година се регистрират около 400 хиляди нови случаи на този вид рак. Неговата най-тежка форма е злокачествената меланома, която поразява по-често мъжете. С появата на модата за силния загар преди около половин век се свързва и увеличаването на случаите на рак на гърдата.

Колко SPF?

Ако се нанася крем или лосион с ниво на защита 20 (и повече) и редовно (според предписанието на продукта) се обновява защитния слой, човек е достатъчно защитен от ултравиолетовите лъчи. Но в този случай намалява производството на витамин D. Затова за “компромисен” се смята SPF 15. И все пак това е доста относително. Така например за по-южните курорти човек се нуждае от SPF 30, а децата и хората с повишена чувствителност на кожата – SPF 50.

Кремовете с SPF 2, 4, 8, 10 са по-скоро търговска уловка – най-вече за хората, които са слушали за опасността от ултравиолетовите лъчи, но не я приемат като нещо наистина...

 
 
етикети:
Още по темите:
съвети от лекаря    превенция    
 
more news
rss
 
8 съвета за да спите пълноценно
Има доста какво да опитате преди да посегнете към приспивателните...
Интуицията може да се развие!
Как да “увеличим звука” на вътрешния си глас?
Някои “азбучни истини” за здравето са напълно погрешни!
Не всичко, което сме чували, че е полезно, всъщност е такова...
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.