Да почернеем без да си навредим!
здраве.bg
... е изключително ефективно срещу вредните микроорганизми. Без съмнение слънчевите бани помагат срещу повечето инфекциозни заболявания включително грип, ангина и пневмония. Ултравиолетовите лъчи са полезни при лечението на акне, екзема, псориазис и невродермит.
Но... дерматолозите препоръчват само 15-минутен престой 3 пъти дневно. За да се укрепи имунитетът не е необходимо с часове да бъдем на слънце. Дори по-скоро обратното – предозирането на слънчевите лъчи намалява количеството на лимфоцитите в кръвта, активизира вируса на херпеса и изостря ангината, фарингита и стоматита и понижава ефективността на поставените ваксини.
• Слънцето оказва благотворно влияние и на зрението. При светлинен глад се понижава възприемащата способност на ретината и зрението се влошава.
Но... за нормалното функциониране на ретината са достатъчни 20-30 минути пребиваване на слънце, при това не под преките слънчеви лъчи. Очите се нуждаят от светлина, а не от ултравиолетови лъчи, които са пагубни за ретината и водят до понижаване на остротата на зрението.
Причина за вредния ефект на слънцето е ултравиолетовото излъчване. В него учените определят 3 области на излъчване:
UV-лъчи от типа А. Те са около 99% от достигащите до повърхността на Земята ултравиолетови лъчи. Имат свойството да проникват през стъкло, частично през дрехите и дори през роговия слой на кожата, като по този начин водят до образуването на свободни радикали и увреждат веригите на ДНК.
В кожата проникват 20 до 30% от тези лъчи, а около 1% от тях достигат подкожната тъкан. Те не предизвикват слънчеви изгаряния, но са причина за развитието на рака на кожата и фотостареенето.
UV-лъчи от типа В. Малко от тях достигат до нас, тъй като 90% се поглъщат от земната атмосфера. Те практически не проникват през стъклото, на 70% се отразяват от роговия слой на кожата и отслабват с 20% при преминаването през епидермиса. В дермата проникват по-малко от 10%. В-лъчите могат да предизвикат слънчеви изгаряния....