5 заблуди за здравето, които нямат никакво основание
Съвсем не е задължително на ден да се изпиват по 8 чаши вода.
...но въпреки това са широко популярни.
здраве.bg
Едва ли всичко може да намери своето обяснение. Така е и с някои от най-разпространените схващания за това какво е полезно и какво вредно за здравето. Никой не може да каже откъде е тръгнала грешката, но подобни твърдения остават популярни с години и хората вярват в тях без да се замислят дали всъщност те имат някакво основание.
Предлагаме ви 5 от най-разпространените заблуди заедно с доказателства защо не трябва да се вярва в тях:
Заблуда №1: загрявката преди тренировка намалява риска от травми
Наистина няма доказателства в подкрепа на това схващане. Точно обратното - сътрудници от университета в Невада (САЩ) са доказали, че загряването на мускула дори в продължение на 30 секунди преди упражнението практически го отслабва. Въпреки това днес преди всяка тренировка много експерти препоръчват леко бягане в продължение на 5-10 минути.
Заблуда №2: яйцата водят до повишаване на холестерола
Това твърдение води началото си от 60-те години на миналия век, когато специалистите свързаха нивото на холестерол в кръвта с повечето сърдечни заболявания и по някаква причина една от препоръките им бе да се намали употребата на яйца. Най-новите изследвания обаче показват, че рискът от сърдечно-съдови заболявания зависи от високото съдържание на наситени мазнини в храната. В 1 яйце се съдържат само 1,6 г наситени мазнини, докато в чаша мляко с 2% масленост например – около 3 г. Така че, вместо да четете надписите върху храните за съдържанието на холестерол в тях, следете колко наситени мазнини имат.
Заблуда №3: ракът не може да се предотврати
Според най-новите данни на Националния център по здравеопазване на САЩ (National Institute of Health) над половината от всички смъртни случаи в резултат на рак са предизвикани от неблагоприятните социално-битови условия на обкръжаващата ни среда, както и от неправилния начин на живот, включително лошото хранене, вредните навици и липсата на балансиран режим.
А повечето от тези фактори могат да бъдат променени...