Суровоядството: плюсове и минуси
здраве.bg
Суровоядството е една от разновидностите на вегетарианството, но с още по-строги изисквания - в основата на храненето стоят изключително суровите растителни продукти.
Привържениците на тази диета вярват, че то води до усвояването на по-голямо количество полезни вещества. Според тях, хранейки се с растителна храна, човек поглъща и слънчевата енергия, натрупана в растенията.
Огънят за суровоядците е разрушаващо начало, а храната, приготвена с негова помощ – биологически непълноценна. Изключение прави само пълнозърнестият хляб, приготвен без мая.
Суровоядството има много
различни схеми. Някои хора се хранят само с плодове, други – с ядки и зеленчуци, трети – със сурови зърна. Трите могат да се съчетаят, но тогава трябва да се спазват
няколко условия:
1. Плодовете трябва да се приемат като ордьовър, а не като десерт. Смята се, че само тогава организмът може да ги усвои напълно.
2. Продуктите трябва да са със стайна температура, т.е. не се употребяват храни, току-що извадени от хладилника, защото при тяхното затопляне те губят много от собствената си енергия.
3. Приготвените ястия (салати, пюре) се изяждат веднага, а не се съхраняват за по-късно.
Открай време принципите на вегетарианското хранене без готвене имат както привърженици, така и противници. Според диетолозите този тип вегетарианство има и плюсове и минуси.
Плюсове:
• Суровоядците страдат по-рядко от ракови и сърдечни заболявания.
• Те осигуряват на организма си достатъчно белтъчини - най-голяма количество се съдържат в ядките, бобовите растения, спанака, зелето, пшеницата.
• Суровоядството е изпитано добро средство срещу запек и хемороиди. То дава резултати и при лечението на кожни заболявания.
• Суровата храна бързо запълва стомаха, като създава усещане за ситост, т.е. спомага за същественото намаляване на теглото. При затлъстяване употребата на повече сурова храна дава по-добри резултати в сравнение с гладуването.
Минуси:
• Суровоядството...