При високо кръвно - по-малко натрий, повече калий...
19 януари 2009, здраве.bg
Наднорменото количество натрий и недостигът на калий в храната увеличават риска от сърдечно-съдови заболявания, твърдят американски специалисти от Националния институт за изследване на сърцето, белите дробове и кръвта (
National Heart, Lung, and Blood Institute - NHLBI), които са изследвали почти 3000 души с диагностицирана хипертония.
“За да запазите здравето на сърцето си е необходимо максимално да ограничите употребата на сол и да приемате продукти, богати на калий”, съветват лекарите, цитирани от Би Би Си.
Този микроелемент се съдържа в най-голямо количество в цитрусовите плодове, млякото, броколито, бобовите растения, зеленчуците със зелен цвят и бананите.
Американските специалисти са установили, че за хората с високо ниво на артериално налягане всяка единица от увеличаването на съотношението на натрия към калия в организма е свързана с 24% вероятност от нарушения в сърдечно-съдовата система.
“Въпреки че калият и натрият си приличат по функционалните си свойства, първият е много по-важен за работата на сърдечния мускул. Калият регулира кръвното налягане и го поддържа в норма, а също така нормализира сърдечния ритъм”, поясняват кардиолозите.
повече за хипертонията