Фитнес за начинаещи
Прекомерните натоварвания за несвикналия организъм имат обратен на търсения ефект.
здраве.bg
... При меки връзки е повишен рискът от травми и съществува предразположеност към изкълчвания, разкъсване на сухожилията и възникване на микротравми на гръбначния стълб. По време на заниманията по аеробика или щанги задължително обличайте “фиксатори”, а за бягане по пътеката използвайте специалните обувки.
“Микро” не означава нещо незначително, когато става дума за здравето. Честите микротравми на гръбначния стълб водят до развитието на хронични заболявания: остеохондроза,
остеоартроза и др.
Не започвайте редовните занимания с аеробика и спортни танци, а с плуване (най-добре брус или по гръб), аквааеробика и пилатес. Силови упражнения правете само с гири с ниско тегло (например по 0,5 кг) в легнало положение - за да избегнете вертикалното натоварване на гръбначния стълб.
Пазете врата! Той трябва да се движи плавно и бавно, за да се избягнат травми. Дори когато правите преси, съберете ръце зад тила.
Усмихвайте се! Доказано е, че това отпуска шийния отдел на гръбначния стълб. Плътно свитите устни, намръщеното чело и стиснатите зъби точно обраното - предизвикват рефлекторно напрежение на мускулите.
Най-рискованите движения за гърба на начинаещия са:
- въртене на кръста с едновременно навеждане напред;
- вдигане на тежести с едновременно обръщане настрани;
- всяко централно натоварване на гърба (не случайно лекарите не препоръчват щангите!).
Избягвайте излишното натоварване. Прекалените усилия не дават оздравителен ефект, а точно обратното – понижават имунитета.
Тренировките трябва да се прекратят при:
• виене на свят,
• чувство за задух,
• появата на пот,
• замъглено зрение,
• пулс повече от 100 удара в минута и
• значително повишаване или понижаване на артериалното налягане (с 25% от изходното).(а)