Азбука на физическата активност
Кой, какво, защо, кога и как трябва да спортува.
ТЯ.bg
... на сърдечно-съдовата система. Към аеробните упражнения се отнасят:
- бързото ходене;
- бавно бягане;
- колоездене;
- плуване;
- танци;
- каране на кънки или ролери;
- тенис;
- занимания с тренажор, предназначен за аеробни упражнения: велотренажор, бягаща пътечка и др. подобни.
За да имате максимална полза от аеробните упражнения, пулсът ви трябва да има оптимално количество удари в минута. В зависимост от възрастта и здравословното ви състояние, оптималното количество е различно. Усреднено, то би изглеждало така:
Възраст - Оптимално количество - Пределен максимум
20-30 год. - 98-146 удара в минута - 195 удара в минута;
31-40 год. - 93-138 удара в минута - 185 удара в минута;
41-50 год. - 88-131 удара в минута - 175 удара в минута;
51-60 год. - 83-123 удара в минута - 165 удара в минута;
61+ год. - 78-116 удара в минута - 155 удара в минута.
Ако пулсът ви е по-висок от оптималния брой удари означава, че се претоварвате, а това не е полезно, така че трябва да намалите интензивността на тренировката.
Упражненията за разтягане са необходими за развитие на гъвкавост на мускулите и сухожилията, което ще ви помогне да избегнете травми по време на тренировките. Освен това, правейки упражнения за разтагяне, също изгаряте калории.
Как да определите дали натоварването не ви е в повече?
Просто – ако в течение на 10 минути след приключване на тренировката, не сте се върнали към нормалното си състояние (успокоено дишане, спадане на напрежението в мускулите), това означава, че се занимавате по-интензивно и трябва да намалите темпото.
Заключение:
Най-главното при заниманията със спорт – това е да го правите редовно, тъй като ако сте пропуснали 2 седмици, мускулите и сухожилията ви отвикват от обичайното натоварване. Също така много важно е да изпитвате положителни емоции, когато се занимавате със спорт, защото без удоволствие от това, което правите, трудно ще постигнете желания резултат. Следователно – изберете си физически занимания...