Депресия след отпуската!?
Лятната отпуска трябва да е поне две седмици, препоръчват психолозите. (фото: sxc.hu)
Как да я избегнем или преодолеем по-лесно.
здраве.bg
Мнозина определят първите дни след лятната отпуска като особено проблемни, твърдят психолозите. Преходът от безгрижието към неотложните задачи и проблемите в работата съвсем не е толкова плавен, колкото ни се иска.
И все пак - как да се справим с потиснатото настроение, което често ни обхваща след така дълго очаквания отдих...
Връщайки се в офиса, много хора се оплакват, че най-малко 2-3 дни не им се захваща с нищо. На пръв поглед това е парадокс - след 1 или 2 седмици почивка вместо бодрост, повишена работоспособност и стремеж за преодоляване на всякакви трудности, страдаме от главоболие, раздразнение и почти пълна апатия. Психолозите наричат това състояние депресия след отпуската и го смятат за закономерно следствие от “неправилната” почивка.
А правилната почивка определят като възможност за
пълно превключване от един вид дейност към друг. Т.е. в основата е да успеем да забравим за офиса, служебните телефонни разговори и задачите, останали недовършени.
Вторият проблем при годишния отпуск е
недостатъчното време за почивка. Според специалистите, по-добре е изобщо да не почиваме, отколкото да почиваме за кратко, като минимума за отпуска трябва да е 2 седмици. Едната преминава в адаптиране към новите условия – смяната на дневния режим, климата и други условия, а втората – за “истинска” почивка. Идеалният вариант е и предвиждането на още една седмица – през която да се върнем към предишните условия на живот.
Друга разпространена грешка е
почивката “с компания” , т.е. налага ви се не вие, а компанията да вземат решение как да прекарвате времето си.
Опитът показва, че не е необходимо още през първия работен ден да бързате с важните решения – и интелектът има нужда от време за аклиматизиране. Според психолозите, през първия работен ден трябва да се работи само половината от задължителните часове – един вид профилактика на нервния срив.
Периодът на връщане към работния ритъм може да се определи като миникриза и затова към...