Смути – новата мода сред здравословните напитки
31 юли 2008, здраве.bg
... , ядки, плодове, добавял в микса соево мляко, лед, витамини и минерали. Още в началото на 70 години той отворил своето първо “здравословно” кафене, където продавал смути.
Едва преди месеци обаче смути за кратко време завладя Европа – от Лондон до Москва. В много заведения напитката се предлага вместо закуска.
Непрекъснатите опити със съдържанието показват, че ако се добави женшен, смути се превръща в прекрасна тонизираща напитка. Миксът обогатен с витамини и белтъчини, налят в красива чаша и поднесен със сламка се определя и като напълно приемлива замяна на алкохола.
Според психолозите, смути всъщност е антистресова напитка, която съвсем логично ни връща към детството.
А ето какво казват диетолозите:
• Може ли да се отслабне със смути?
Всичко зависи от състава. Спанакът и соевото мляко са едно, а бананите и сметаната – съвсем друго. Често за направата на смути се използват не плодове, а подсладени концентрати, което е противопоказано за хората, които искат да отслабнат. Освен това, ако не искате да прекалявате с калориите, не пийте много студени смеси. Вкусовите рецептори при ниска температура на храната не успяват да я разпознаят и затова чувството на засищане в мозъка закъснява.
• Вредна ли е “течната храна” за зъбите и стомаха?
Ако зъбите са здрави, те трябва да се натоварват: да дъвчат, късат, гризат. По време на дъвченето се отделя слюнка, която е добър антисептик, почистващ зъбите. Ако храната е течна, слюнката е по-малко. Затова при прием изключително на течна храна се стига до нарушения в процеса на храносмилането, кариес и наслагване на зъбен камък.
• Вярно ли е, че в смути няма пълноценна целулоза и напитката трябва да се обогатява с протеини?
Не е вярно. Няма никаква разлика между целите и надробени или смелени плодове и зеленчуци – те съдържат еднакво количество целулоза. Но ако употребявате само течна храна, ще престанете да натоварвате стомаха. Липсата на твърда храна води до вяла перисталтика. Протеини може да добавяте...