Вируси или бактерии: как това е от значение за здравето ни?
Как да ги различаваме и какво е полезно да знаем за тях.
здраве.bg
... №2: вирусът, предизвикал заболяване, може да се унищожи.
Това не е толкова просто. Дори имунните сили на организма не са в състояние да “почистят” клетката от вируса. Те могат да разрушат само тези вирусни частици, които вече са попаднали в организма, но не са вътре в клетката. Когато вирусният геном е проникнал през клетъчната мембрана, единственият начин за борба с него е унищожаване на цялата клетка, последвано и от поглъщане и преработване на отделените вируси.
Някои вируси, попаднали в човешкия организъм, остават там през целия му живот. Такива свойства притежават например папилома-вирусът, херпес вирусът, ХИВ. В своя жизнен цикъл те редуват фазата на активно размножаване, която се проявява с изостряне на заболяването, с латентна “спяща” фаза, когато вирусът се намира в поразените клетки и не с проявява. В латентно състояние вирусът не е достъпен нито за имунната система, нито за лекарствените препарати.
Заблуда №3: няма лекарства за вирусните инфекции.
Има. Повечето противовирусни препарати действат по един от следните три механизма:
- стимулиране на собствените защитни сили на тялото към борба с вируса;
- нарушение в структурата на новите вирусни клетки, които стават дефектни и неспособни да поразяват нови клетки;
- вирусът не може да попадне в клетката и губи способността си за проникване през клетъчната мембрана.
През последните години се разпространява нов метод на генна терапия на вирусните инфекции: борба с вирусите с помощта на... вируси.
За тази цел геномът на подходящия вирус (наречен вектор) се модифицира. Лишават го от вредните му свойства, добавят му последователност от гени, която при взаимодействието с генома на вируса ( към който е насочено лечението) го “изключва”. След това този вектор се въвежда в организма на човека, който страда от вирусна инфекция.
Този метод на лечение все още е в стадий на разработване и не е потвърдил своята безопасност и ефективност.
Съществуват вируси, които избирателно поразяват бактериалните...