Вируси или бактерии: как това е от значение за здравето ни?
Как да ги различаваме и какво е полезно да знаем за тях.
здраве.bg
... се към клетъчната мембрана,
вирусите вкарва своя генетичен материал в клетката-стопанин. Там вирусната ДНК или РНК “се размножава” с помощта на наличните ферментни системи и по нейната матрица клетката започва да синтезира вирусни белтъчини. От нуклеиновите киселини и белтъчините са събират нови вирусни частици, които се освобождават от клетката-стопанин и я разрушават. “Новородените“ вируси поразяват все повече нови клетки и предизвиквайки прогресивно заболяване, те се отделят в околната среда и заразяват нови “стопани”.
Бактериите могат да се размножават самостоятелно (най-често чрез деление) и имат собствена обмяна на веществата. Те използват “стопанина” само като продукт за хранене и благодатна среда за живот и размножаване.
Със своите ферменти те увреждат клетките и тъканите и тровят организма с токсини, а всичко това води до заболяване.
Не всички бактерии водят паразитен начин на живот. Някои (т.нар. полезни бактерии) отговарят за разлагането на органичните вещества и формирането на плодородна почва, а с помощта на бактериите, окисляващи захарта, се приготвят кисело-млечни продукти, спиртни напитки, оцет и т.н.
Някои бактерии са истински необходими за нормалното функциониране на човешкия организъм и се наричат симбиотична флора. Обитавайки червата, те участват в обработването на храната, изработването на витамини и в защитата на организма от чревни инфекции.
Незнанието за строежа и жизнената дейност на вирусите и бактериите е причина за разпространяването на някои заблуди.
Заблуда №1: вирусната инфекция може да се излекува с антибиотици.
Това не е вярно. Антибиотиците нарушават процесите на построяване на клетъчната стена, синтеза на нуклеиновите киселини и белтъчини или обмена на отделните вещества. Тъй като вирусите нямат клетъчна стена, метаболизъм и собствени система за синтез, те са устойчиви към действието на тези медикаменти. Лекарствата от тази група се използват само за лечението на бактериални инфекции.
Заблуда...