6 основни грешки в кухнята
или защо възникват голяма част от хранителните натравяния.
здраве.bg
Основна причина за хранителните натравяния са инфекциите, които по един или друг начин проникват в хранителните продукти и ги правят вредни за употреба. По различни причини лятото е сезонът, в който натравянията в следствие на употреба на развалена храна са най-чести.
Грешка №1: готвите и ядете полусурово месо и морски продукти
Тези храни са истински рай за опасните бактерии, които могат да бъдат унищожени само ако следваме строгите правила за готвене. За да сте сигурни в безопасността на месото, външната температура на бифтека и свинското по време на тяхното приготвяне трябва да достига 70 и повече градуса, на телешкото и агнешкото – над 75, а на птичето месо – над 80 градуса. При пробождане на месото с вилица то трябва да отделя само светлозлатист сок.
Рибата не трябва да залепва за вилицата и трябва да не бъде прозрачна. Скаридите се варят докато станат розови и здрави, а мидите и стридите трябва да бухнат и да помътнеят (за около 4-6 минути варене).
Грешка №2: недоварените яйца
Кокошите и другите яйца са идеална среда за развитието на причинителите на салмонела. Затова най-добре забравете за рохките яйца!
Яйцата трябва да се варят поне 5 минути, бърканите да се готвят докато изчезне прозрачния белтък, а омлетът - 7-8 минути.
Грешка №3: съхраняване на храната при стайна температура
Става дума за храната, която сте забравили да приберете в хладилника. Ако в суров вид картофите, зеленчуците и т.н. могат да се съхраняват извън доста дълго време, то след сготвянето им задължително ги поставяйте в хладилника, най-добре в съд с капак.
Грешка №4: недобре измитите плодове и зеленчуци
За да се предпазите от патогенните микроби, трябва внимателно да измивате преди ядене плодовете и зеленчуците. Това особено се отнася за кореноплодните. Земята, в която те са израснали, е средата, в която се развиват и много бактерии.
Грешка №5: консервите са направени, за да се съхраняват дълго време
Да, но само при строго определени...