Масажът – традиции и видове
здраве.bg
... премахва усещането за потиснатост, подсилва желанието за живот, вдъхва спокойствие и увереност в себе си.
Филипински масаж
Неговата техника е основана на използването на камъни. След общо загряване на тялото, гръбнакът и мускулите се обработват с полускъпоценни камъни и топчета от различно дърво.
Приема се, че този масаж възстановява енергийния баланс, премахва болките в гърба и шията (в това число и хроничните). Контрастното прилагане на топли (нагрети до 50-60 градуса) и студени камъни укрепва организма и му помага да се справи със заболяванията.
На Филипините са прилага и известният масаж Хилот, който има не по-малко древна история. Той се прави с кокосово масло, за което се вярва, че помага за извеждането на токсините и шлаката от организма и за възстановяването на обмяната на веществата. Като правило Хилот се комбинира с масажа Дагай – масаж на стъпалата, който се прави с помощта на тънки дървени пръчици.
Турски масаж
Традиционният турски масаж е неразривно свързан с турската баня, чиято специфична атмосфера позволява на човек да прекара там доста дълго време (за разлика например от сауната).
Смята се, че този масаж спомага за максималното отпускане на мускулите. Той се прави след пилинг с твърда изтривалка и насапунисани ръце. Въздействието не е дълбоко, тъй като мускулите са напълно отпуснати и твърдото въздействие може само да навреди.
Освен за релаксацията и повишаването на тонуса масажът влияе благотворно и на състоянието на кожата.
Европейски масаж
Въпреки че масажът се е появил и в Европа още през Античността, той е бил почти напълно забравен през Средните векове.
Европейският масаж в съвременния си вид представлява загряване, разтриване на мускулите с пръсти, лакти и длани с прилагането на масла и кремове. По света този масаж е добил популярност като шведски, защото именно в Швеция през 17 век се е възродила тази забравена традиция.
Финландският масаж пък е доста оригинален начин за въздействие върху...