Жените по-трудно отказват цигарите
По-голямата податливост на стреса създава повече трудности пред жените при отказване от пушене.
25 юни 2008, здраве.bg
... препоръчват също така устата да се изплаква с разтвор на хлебна сода, да се мият зъбите, да се дъвче дъвка, да се ядат ядки.
С времето тези “хитрини” ще стават по-ефективни и желанието за цигара постепенно ще изчезне.
През цялото време трябва:
- да избягвате места, където се пуши,
- да се ограничавате от пикантна и пържена храна, която възбужда организма,
- да не посещавате сауна.
Увеличете употребата на чиста питейна вода – тя спомага за почистване на организма от токсините.
С парите, които бихте похарчили за цигари, си купете някаква приятна дреболия.
Много жени се страхуват, че с отказването на цигарите ще напълнеят. Действително около 30% от хората повишават килограмите си поради това, че при липса на никотин в организма се забавя обмяната на веществата. Но това може лесно да се компенсира за сметка на редовното физическо натоварване и наистина става така след известно време.
Помощни средства в борбата с тютюнопушенето са никотиновият пластир, никотиновата дъвка, никотиновият инхалатор, който имитира пушене.
Лекарите препоръчват и специални лекарствени средства, които не съдържат никотин, а са антидепресанти и помагат за справянето със синдрома на абстиненцията. Те обаче трябва задължително да бъдат консултирани със специалист.
Дори ако вашият пръв опит се окаже неуспешен, това не е повод за отчаяние. Анализирате грешките си, променете нещо в плана си и отново започнете борбата – тя е най-вече със самите вас и вредния ви навик.(а)