Безгрижието и спокойствието са реален залог за успехи
здраве.bg
... тревога може да доведе и до инфаркт. В началото на тази година учени от университета “Кембридж” във Великобритания съобщиха резултати от свое изследване, според които всяка банковата криза води до осезаемо увеличаване в броя на сърдечните пристъпи.
Гари Маркус, професор по психология в Университета на Ню Йорк съветва да се научим да различаваме отделните видове тревога и да се научим да работим с тях.
Съществува
безпокойство, което изисква незабавна реакция и мерки. Ако например видим пушек, веднага трябва да проверим за пожар, а не да преживяваме по този повод. Същото се отнася и за ютията, за която не можем да си спомним дали сме оставили включена или изключена.
Психологът отделя и т.нар.
безпокойства-напомняния: да не забравим да поздравим някого за рождения ден, навреме да платим сметките си и т.н. Но съвсем не е нужно това да затормозява психиката ни. Ако нещата са добре организирани, може да изпълним всичко без притеснение, че пропускаме нещо.
“Има и
тревоги, свързани със страха за бъдещето – възможно изгубване на работата, финансови трудности, влошаване на здравето. Не допускайте бъдещите проблеми да завладеят настоящия ви живот”, съветва Маркус. “Отделете им време за размисъл, но в търсене на начини за тяхното преодоляване”.
Не трябва да се тревожим и за това, на което не можем да повлияем: “Ако не можете да промените ситуацията, забравете за нея или ако е важна, насочете вниманието си временно към нещо друго. Умението да контролираме мислите си, ги прави подредени, а проблемите – решими”.
Човек трябва да отделя
адекватно количество време и за взимането на решения: “Например въпросите за раждане на дете или преместване в друга страна заслужават внимателно обмисляне, но ако искате да се купите нова кола или дреха, не си струва да харчите за размишления много от интелектуалните си ресурси”.
по материали от сп.
Psychology Today
...