Зависимост от джаджите? И това го има!
3 юни 2008, здраве.bg
... твърдят британски специалисти, цитирани от Би Би Си. Това разстройство е характерно за хора, които твърде често набират на клавиатурата текстове, при това не по работа, а по време на почивка. Зависими стават и любителите на интернет-чатовете и собствениците на мобилни телефони, които постоянно изпращат SMS-и или всяка минута проверяват дали не са получили такива.
Засега повечето зависими са на възраст под 16 г., но в плен на новата зависимост попадат и все повече хора в средна възраст с изградена кариера, показват събраните данни.
Според специалистите, проблемът на патологичната зависимост се появява, когато стремежът за излизане от реалността започва да доминира в съзнанието и един от изразите на този преход е именно желанието да се притежава още една технологична “играчка”.
Най-импулсивни в Европа са потребителите от Великобритания – 1/3 от тях се купуват новите джаджи не защото те са им необходими, а защото “така трябва”.
В най-малка степен от тази зависимост страдат италианците – само 4% от тях правят необосновани покупки на нови мобилни телефони и джобни компютри.
Според психолозите,
за истинска гаджет-зависимост може да се говори, ако:
• изпитвате истинско удовлетворение и дори еуфория при използването на някакъв подобен уред;
• не желаете да се откъснете от него и не сте в състояние да ограничите часовете, прекарани с него;
• не можете да се въздържите от покупка на нова “играчка” или да контролирате загубите, свързани с използването на старата;
• усещате празнота и депресия без новата вещ и затова редовно намирате какво още да си купите;
• пренебрегвате семейството и приятелите си и у вас възниква чувството за вина, започват проблеми с работата или учението.
• страдате от често главоболие, появява се сухота в очите, сънят ви се разстройва, ръката ви боли поради преумора на мускулите.
Как можем да преборим такава зависимост
• при появата на желание за игра с новата придобивка, вместо това излезте да се поразходите.
• по-често...