Любовта наистина е сляпа!
здраве.bg
Влюбените хора изгубват способността си да критикуват своите партньори т.е. не могат да виждат техните недостатъци, а това потвърждава известната поговорка, че “любовта е сляпа”.
Според Мара Дирсен, невробиолог в Центъра по геномна регулация в Барселона, и при майчинската, и при романтичната любов се активизират едни и същи участъци от мозъка. Интересно е, че и двата вида любов “отключват” тази зона от мозъка, която отговаря за социалните съждения и оценката на хората. По този начин се потиска способността да се критикуват любимите същества - черта, присъща както на хората, така и на много от животните.
Изследванията, които много години се провеждат с цел изучаване на новите факти за сферата на любовта, помагат да си отговорим на въпросите какво става вътре в нас, когато се влюбим, какво се извършва в мозъка ни или защо изпитваме или не изпитваме сексуално влечение.
В речника на Испанската кралска академия любовта се определя като “интензивно чувство на човешко същество, което отблъснато от собствената си недостатъчност, изпитва потребност и се стреми към среща и единение с друго същество”. Според Мара Дирсен, любовта е нещо далеч по-просто - “Химична зависимост между двама души”.
Изследователката - автор на статия в испанския вестник
El Pais смята,че в случай на истинска влюбеност съществуват в една или друга степен редица общи обстоятелства - например физическо влечение, сексуален глад, афект или продължителна привързаност. Тези чувства влекат след себе си цял комплекс от химични реакции, произвеждащи вещества като допамин, който е отговорен за привлекателността или серототин, който предизвиква натрапчивите мисли.
Анализът на мозъчната дейност, извършен от Дирсен, показва, че мозъкът на мъжете и жените функционира по различен начин, когато става дума за любов и че различните степени на сексуалната привлекателност си имат своето съвсем научно обяснение.
“Оказва се, че съществуват различия между половете, в смисъл че мъжът е по-сексуален, той...