Стъклени чипове заменят лабораторните животни
31 януари 2008, actualno.com
още новини от actualno.com
Лабораторната мишка на бъдещето може да няма мустаци и опашка, а може и въобще да не е мишка, предаде Асошиейтед прес.
Заради очертаващата се забрана за тестване на козметика с лабораторни животни в Европа, компаниите търсят високотехнологични алтерантиви, като малък правоъгълен стъклен чип, разработван от екипа на проф. Джонатан Дордик в техническия институт Ринселер.
Чипът прилича на стандартно стъкло за микроскоп, но в него има стотици миниатюрни бели точки с човешки клетъчни култури и ензими. Предназначението му е да имитира човешките реакции към химически съединения, които може да са токсични. Ако клетките умрат или престанат да растат, това е признак за наличие на вредна съставка. Така чипът премахва необходимостта да се използват животни.
Никой не очаква чиповете и опитите в епруветка да заменят изцяло животните в лабораториите за изследванията и изпитанията на нови лекарства или козметика. Тяхната способност да регистрират токсините обаче ще спасява много екземпляри.
Медицинските открития, като се започне от ваксините и се стигне до изкуствените сърдечни клапи, дължат много на безброй плъхове, мишки, зайци, кучета, магарета и прасета. Опитите с животни обаче са бавни, трудни, а и е под въпрос доколко реакцията на животните може да предвиди човешката.
Сред алтернативите на опитите с животни са изкуствената кожа и компютърни симулации. Тестовете с чипове обаче са най-обещаващи, защото те са ефикасни, бързи и лесни. БТА