Разговорът с психолог или психиатър може да е по-ефективен от антидепресантите
здраве.bg
Особено при подрастващите в състояние на депресия т.нар. когнитивна психотерапия действа по-ефективно в сравнение с антидепресантите, твърдят учени от университета “Дюк” в САЩ, които в продължение на една година са изследвали 600 деца с явно изразени признаци за хронична депресия, включително и мисъл за самоубийство. За 9 месеца 4 от тях са били напълно излекувани или с помощта на разговорната терапия, или с нейното съчетаване с малко количество антидепресанти.
Пациентите, които са били лекувани само с помощта на антидепресанти, са показали признаци на съществено подобрение на своето състояние 6 седмици преди края на изследването, но след приключването на курса на лечение те са останали с достатъчно висок риск за суицидни мисли.
Авторите на новата методика смятат, че най-добрият вариант за лечение е съчетаването на когнитивната и лекарствена терапия.
Когнитивната психотерапия е далеч по-безопасна алтернатива на химическата терапия, смятат американските специалисти: “Химическата терапия понякога ускорява лечението, но разговорната терапия прави възможно избягването на страничните ефекти и може да бъде препоръчана като безопасно средство за лечението на депресивни състояния при децата и подрастващите”, отбелязва Джон Марч, ръководител на Медицинския център на университета “Дюк” пред в.
New York Times.(а)