Полезен ли е наистина задължителният годишен преглед?
26 септември 2007, здраве.bg
Задължителното по закон посещение при личния лекар за извършване на т.нар. годишен преглед в много случаи е просто загуба на време и пари. Поне това показват изчисления на експерти в САЩ, според чиито изчисления в 80% от случаите този рутинен преглед струва на държавата твърде много пари съпоставено с резултатите, които се постигат с него.
“Времето, отделяно от лекарите за прием на пациентите, както и назначаваните тестове, често се оказват излишни, защото не водят по конкретен резултат за здравето на хората, а само до изразходването на държавни пари за времето на лекаря и тестове, оказали се излишни”.
Резултатите от изследването, появили се в новия брой на изданието
Archives of Internal Medicine, напомнят, че такива са били цифрите и при подобни изследвания още през 60-те и 70-те години на миналия век.
“Очевидно става дума за постоянен резултат. Никой не иска да твърди, че превантивните прегледи са безсмислени – това се доказва чрез извършваните мамограми, скрийнингът за много ракови заболявания, холестерол и т.н. Но явно има огромно количество средства, които отиват в ненужна посока”, твърди д-р Атеев Меротра от Школата по медицина към Университета на Питсбърг (
University of Pittsburgh) и корпорацията
RAND.
Според изчисленията на учените едва 20% от превантивните прегледи се извършват именно по време на задължителното посещение на хората при техния личен лекар.(а)
Б.Р. Публикуваме настоящата статия с пълното разбиране, че става дума за проблем, установен в друга страна. Намираме обаче информацията за полезна, тъй като няма причина да се смята, че положението у нас е различно. Не бива да се забравя все пак, че системата на задължителните профилактични прегледи в САЩ съществува далеч по-отдавна отколкото у нас, т.е. има повече наблюдения върху степента на нейната ефективност.