И алергията може да е причина за честите простуди
здраве.bg
... от тестовете алергологът (а не педиатърът или пулмологът) най-често прави допълнителни изследвания и едва тогава назначава схема на лечение с индивидуално подбрано дозиране на лекарствата.
При 70% от пациентите алергията се е проявила на възраст до 14 години.
Първите симптоми, които трябва да бъдат повод за консултация с алерголог са:
- кашлица през нощта или пристъпи на кашлица при физическо натоварване;
- кашлица, която започва след или по време на контакт с алергени;
- хрипове в бронхите;
- усещане за натиск в гърдите;
- затруднено дишане;
- след събуждане детето няколко минути седи в леглото, за да нормализира дишането си.
При някои от децата, болни от астма, може да възникне т.нар. “спонтанна десенсибилитация” и астмата да изчезне сама. Това може да се извърши в процеса на формиране на имунната система. Организмът сам си изгражда собствена защита срещу алергените и престава да реагира на тях или реагира по-слабо.
При благоприятно стечение на обстоятелствата детската астма може завинаги да си отиде. Проблемът се състои в това, че в тялото има гени, които отговарят за производството на определени антитела (реакции на алергена), и при срив в имунната система, например след тежко инфекциозно заболяване или силен стрес, болестта може да се върне.
Доказано е, че прости мерки като всекидневното промиване на ноздрите с обикновен физиологичен разтвор намалява 3-4 пъти честотата на простудните заболявания при децата.
Специалистите по психосоматика са установили и
любопитна зависимост на проявата на алергичните реакции от типа личност. От невродермити например често страдат подозрителните и обидчивите хора. По правило това е тип хора, които са консервативни, страхуват се да прекрачват общоприетите норми и са много зависими от мнението на околните.
Респираторните
алергии (бронхиална астма и астмоидни състояния) са характерни за интелектуалците с тревожна мнителност. Те са съмняващи се в себе си натури, много неуверени, трудно взимат...