Умеем ли всъщност да почиваме
здраве.bg
Особено когато се върне от отпуск, човек често се пита не е ли можел да си почине и по-добре. Това обаче е само едната страна на нещата, защото умението да даваме почивка на организма си през почивните дни е определящо за способността ни през останалото време да работим ефективно. Съвсем неслучайно почивката е много важна част от способността да се възстановяваме – след тежкат работна седмица и дори след прекарано заболяване.
Най-добрата форма на отдих за повечето хора е да отидат сред природата – чистият въздух през всеки годишен сезон зарежда с енергия, сваля напрежението и въстановява душевното равновесие.
Животът на съвременния човек е комбинация от постоянен стрес и пренатоварване – умствено, психическо, физиологично. Мисълта за един не дотам добре прекаран отпуск само допринася за тяхното увеличаване.
Ето няколко “златни правила”, с които е добре всеки да се съобразява:
• Резкият преход от напрегната работа към почивка води и до рязко отслабване на имунната система. Организмът има способността да се приспособява към ритъма ви на живот, но за това му е необходимо време.
• Всяко пътуване е стрес за тялото и го напряга още повече. Преместването от едно място на друго води до необходимост организмът да свиква с нови условия. Дори този процес да минава незабележимо, той е налице и оказва своето влияние на жизнения тонус. Неслучайно повечето хора, връщайки се у дома от отпуск, се чувстват “като на чуждо място”.
Освен всичко това човек рядко се замисля, че организмът се е формирал в резултат от взаимодействие със заобикалящата го среда. Всички негови функции са органично вписани в това, което го заобикаля.
Най-често човек усеща непосредствено влиянието на:
• Резките промени в атмосферното налягане;
• Смяната на часовите пояси;
• Ултравиолетовия фон;
• Температурата и влажността – по естествения механизъм на терморегулация на организма се стига до увеличаване на натоварването върху сърдечно-съдовата система поради сгъстяване на кръвта...