Антибиотиците – ползи и вреди
Приемайте ги само по лекарско предписание и спазвайте точно указанията, за да бъдат те ефективни.
здраве.bg
... на червата.
Категорично не трябва да се прибягва до употребата на антибиотик без лекарско предписание - изборът на препарата, неговата дозировка, продължителността на приемане трябва да се определят от специалист. Усложненията често се дължат именно на неправилната употреба на антибиотиците.
В тази връзка
скъпият антибиотик не определя, че е и най-ефективният. Цената на всеки медикамент се определя от фактори, които нямат нищо общо с тяхната ефективност при конкретни случаи на заболявания.
Антибиотици често се назначават след оперативна намеса. Без тяхното приложение често се развиват сериозни усложнения - например след ангина (която не е лекувана с антибиотици), могат да възникнат поражения на сърцето (ревматизъм, миокардит) и на бъбреците. Без лечение на остри заболявания (пневмония и др) с антибиотици се увеличава вероятността от хронични заболявания - хронична пневмония, хронична инфекция на пикочните пътища.
Съществуват редица заболявания (микоплазмена инфекция, хламидиоза), които влошават качеството на живот, но могат да се излекуват с помощта на антибиотиците.
Правилно избраният препарат помага да се определи микроба и да се изучи неговата чувствителност към антибиотиците. Дозата от препарата зависи от възрастта и съпътстващите заболявания и не винаги съответства на препоръчаната доза в листовката за употреба.
Самолечението с
антибиотици в повечето случаи води до липса на ефективност от провежданата терапия, развитие на странични и токсични ефекти, развитие на устойчивост на микроорганизмите към антибиотика поради ненавременнотно отменяне на препарата.
Често болните сами прекъсват лечението с
антибиотик, след като се почувстват по-добре, а именно в резултата на това се формират антибиотикоустойчиви щамове на самите бактерии.(а)