Сметната палата: Безотговорност и корупционна среда в търговете за лекарства
Само 1/3 от онкоболните са получавали медикаменти .
9 януари 2007, дневник.bg
четет още в дневник.bg
... за онкоболните трябва да се набавят не само от държавния бюджет, но и от общините. В наредбата на министерството обаче липсват изисквания за местната власт, обясни Апостолов. Освен това няма регистър на онкоболните, няма и обобщена годишна заявка за необходимите лекарства.
Затова експертите на Сметната палата препоръчват да се допълни наредбата, засягаща лечението на значими заболявания, да се утвърди национална лекарствена политика с ясно определени цели и приоритети, да се изгради информационна система с база данни за онкоболните. Институцията изисква до 30 март тази година министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски да я уведоми писмено за предприетите мерки. Ние не можем да налагаме санкции, защото не сме наказателен орган, подчерта Апостолов. Той обаче допълни, че прокуратурата вече е поискала отчета на Сметната палата за доставките на лекарства.
Най-после се доказаха нашите твърдения отпреди няколко години, че анархията в документацията на здравното министерство е голяма, коментира вчера онкоболната Теодора Захариева. Тя подчерта, че пациентските организации отдавна алармират за проблемите в реда за изписване на лекарства и породената от него корупция. Щастлива съм, че най-после са взети мерки по този повод, но не мога да не споделя, че за тези четири години аз имам най-малко 400 близки, които починаха, каза Захариева. Тя обясни, че ще поиска среща с главния прокурор и ще настоява да се вземе предвид одитът на Сметната палата.
Теодора Захариева е жената, която наскоро осъди здравното министерство за 80 хил. лв. затова, че не й осигури навреме необходимите лекарства. Ведомството обаче обжалва съдебното решение. Радвам се, че този одит излиза преди делото ми във Върховния апелативен съд, защото той доказва, че съм права, допълни Захариева.