Синдромът на хроничната умора
Наричат го още “грипът на младите кариеристи”.
здраве.bg
Той поразява главно младите, образованите и преуспяващите хора. Жените като по-чувствителни натури боледуват от него два пъти по-често от мъжете. Често болестта започва като “обикновен” грип, но не случайно е наречена грип на младите кариеристи, защото поразява най-често лекарите, учителите, журналистите, творческите личности.
Чувството за отпадналост, предизвикано от синдрома за хроничната умора, се запазва дълго време: от няколко месеца до цели години. Роднините, приятелите и колегите приемат човека, страдащ от този синдром, като напълно здрав, но мързелив, а лекарите често се объркват и го смятат за симулант.
Двата основни признака на хроничната умора са:
• постоянна непредизвикана от конкретни обстоятелства умора
• рязко намаляване на работоспособността, бързо уморяване дори при незначителни натоварвания.
Обикновено тези симптоми не преминават за период от 6 месеца и лекарите не могат да открият друго заболяване, което може да предизвиква подобно състояние.
Други 10 по-малко типични признака за настъпването на синдрома на хроничната умора са:
- остро начало на болестта
- повишена температура, дори треска
- болка и дращене в гърлото, увеличаване на шийните, тилните възли, мускулна отпадналост
- болезненост на отделни групи мускули
- разстройство в съня
- периодично главоболие
- депресия
- намаляване на интелектуалните способности - невъзможност за концентреция, разпиляност на мисълта
- повишена раздразнителност.
Ако сте открили у себе си двата основни признака и поне шест от второстепенните, препоръчително е да потърсите помощта на лекар-имунолог, който да постави точна диагноза.
Не е задължително да са налице всички симптоми. При всеки човек болестта протича по свой начин: неочаквано се появява алергия или страх от заобикалящия свят, нарушения в работата на бъбреците, черния дроб, сърцето и органите на стомашно-чревния тракт, без видима причина може рязко да се стигне до отслабване или до окапване на косата.
Синдромът...