Продължителността на опитите за забременяване има отношение към пола на детето
Колкото по-дълго сте се опитвали, толкова по-вероятно е да се роди момче.
19 декември 2005, здраве.bg
Колкото по-продължително време една жена се е опитвала да забременее, толкова по-възможно е полът на бъдещото дете да е мъжки, твърди изследване, публикувано в декемврийския брой на British Medical Journal.
Според учените това може да обясни защо според световната статистика се раждат повече момчета, отколкото момичета, независимо че в спермата се съдържат еднакво количество X (женски) и Y (мъжки) хромозоми.
Въпреки че на пръв поглед установената разлика във вероятния пол изглежда съвсем малко в полза на мъжкия, специалистите твърдят, че всяка година опити жената да забременее увеличава шанса детето да е момче с 4%, дори след отчитане на много други фактори като възраст, употреба или не на алкохол и цигари, вариации в менструалния цикъл.
Според изследователите фактът трябва да бъде отдаден на способноста на Y (мъжката) хромозома да се движи по-бързо от женската (при еднакви други условия) и с това вероятността една от тях да оплоди яйцеклетката се увеличава.
Всички тези резултати обаче важат само за двойки, които се опитват да имат деца по естествен начин. В другия вариант не е установена същата зависимост.