8 мита за лечението на депресиите
здраве.bg
... 4. Антидепресантите са опасни за здравето.
Действително при приемането на съвременните антидепресанти могат да се наблюдават странични ефекти. Те могат да предизвикат главоболие, виене на свят, потене, сърцебиене, повишена чувствителност към светлината, загуба на сексуално желание, сънливост, намален или увеличен апетит. Повечето пациенти се страхуват именно от последното. Но това може да се наблюдава и без употребата на антидепресанти. Освен това, техните страничните ефекти изчезват след завършване на курса на лечение, а
депресията с нейните неприятни симптоми може да продължи с години.
Мит 5. Антидепресантите предизвикват зависимост.
Нито по-старите видове антидепресанти, нито по-съвременните предизвикват физиологическа зависимост. Може да се говори за психологическа зависимост, но тя може да се предизвика от почти всичко.
Мит 6. Сами можем да си изберем антидепресант.
Разбира се, повечето медикаменти не се продават без рецепта, но много пациенти са способни винаги да си намерят и рецепта, и лекарства. Последствията от самостоятелното лечение могат да са различни, а шансовете за помощ - минимални. Антидепресантите са силно действащи вещества, които лекарят подбира индивидуално. Особено това се отнася до дозировките.
Мит 7. Антидепресантите могат да се откажат по всяко време.
Често при намаляване на симптомите на депресия, човек забравя за лекарствата. Това е противопоказано и лекарите следят за правилното приемане на антидепресантите. Обикновено се изписват малки дози, после те постепенно се увеличават, след това отново се намаляват преди тяхната отмяна. Ако лечението се прекрати в неговия пик, е възможно
депресията да се възобнови в още по-тежка форма. Възникват и други странични ефекти: гадене или повръщане, виене на свят.
Мит 8. Антидепресантите са най-доброто средство за лечение на депресията.
Антидепресантите са “химия”, а всяка химия може да бъде вредна. Без съвета на специалист обикновено се приемат...