Учени направиха първата крачка към създаване на ретина - протеза
16 юли 2006, здраве.bg
Сп. Nature публикува резултатите от съвместните изследвания на специалисти от Императорския колеж в Лондон и Университета в Манчестър, които са открили нови свойства на протеина меланопсин. Активацията на меланопсина в клетките, които обикновено не го използват, ги прави чувствителни към светлината. Тази реакция към светлината разкрива възможности за нови методи на лечението на слепотата.
Много от случаите на слепота са свързани с заболяване на ретината, водещи до разрушаване на фоторецепторите. Фоторецепторите на окото интерпретират различните нива на светлина и ни позволяват да виждаме. В наши дни не съществуват начини за лечение на ретината и загубеното зрение не може да се възстанови.
Офталмолозите от Лондон и Манчестър са провели опити с мишки и са открили, че активацията на гена, контролиращ меланопсина, заставя нервните клетки да работят като фоторецептори.
Въпреки, че слепотата не може да се излекува като се създадат клетки, чувствителни към светлината, изследователите работят с инженерите върху създаването на ретина-протеза, която би помогнала на хората с нарушено зрение. Според професор Рон Дъглас от City University, London, на този етап е невъзможно създаването на заместител на ретината, но изследването позволява да се развият нови методи на терапия. Например, гените, включващи меланопсин, могат да се внедрят в останалите здрави клетки на болната ретина като ги превърнат във функциониращи фоторецептори.
Едва ли активацията на меланопсина в клетките е способна напълно да възстанови зрението - по-скоро окото ще може слабо да реагира на светлината и сянката, но може смело да се каже, че е направена първата стъпка към създаването на изкуствена ретина.