Как да се пазим в горещото време
Съвети на специалиста.
здраве.bg
Науката е установила чрез специални опити каква е най-високата температура на въздуха, която човешкият организъм е способен да издържи на сух въздух.
Температура от 71° С човек може да издържи в продължение на 1 час, 82° С - 49 минути, 93° С - 33 минути, а 104° C - само 26 минути.
Учените смятат, че пределната температура, при която човекът е в състояние да диша е около 116° С. В историята има факти, които показват, че човек може да издържи и по-високи температури.
През 1764 година френският учен Тилет е съобщил в Парижската академия на науките, че една жена се е намирала в печка при температура 132° С в продължение на 12 минути.
През 1828 година е описан случай на 14 минутно пребиваване на мъж в печка, чиято температура е била 170° С. В Белгия през 1958 година е бил регистриран случай, когата човек в продължение на няколко минути се е намирал в термокамера при температура 200° С.
Гол човек е в състояние да издържи бързото нарастване на температурата до 210° С, а с памучни дрехи - до 270° С.
Понасянето на високите температури във водна среда е значително по-трудно, отколкото на сух въздух.
В горещините много хора прекарват твърде много време под преките слънчеви лъчи, забравяйки за опасностите от изгаряния, топлинен удар, повишено кръвно налягане, обезводняване и възможна загуба на съзнанието.
Симптомите на слънчевото изгаряне са различни - от порозовяване на кожата, която започва да “гори” до зачервяване, когато тя се подува, покрива с мехури и става крайно болезнена.
Слънчевите изгаряния не са толкова безобидни, колкото мнозина мислят. Доказано е, че те водят не само до преждевременно стареене на кожата и развитие на фотодерматит - алергия към слънчевите лъчи, но и до намаляване на зрението и понякога дори до онкологични заболявания (най-вече рак на кожата).
Съществуват различни видове
профилактични средства:
1. Слънцезащитни кремове.
Светлиннонепропускливите кремове съдържат цинков окис и титанов диоксид...