»що е то
Почти няма човек, който поне веднъж в живота си не е страдал от пъпки. Ето защо не е учудващ фактът, че латинското наименование на това състояние е acne vulgaris, т.е. обикновено акне.
Когато секрецията на мастните жлези запуши отвърстията на космените фоликули (запушени пори), се появяват така наречените комедони, които могат да бъдат два вида:
• Комедони с черен връх – в случай, че порите са сравнително големи и имат достъп до въздух, който ги окислява и те придобиват черен център.
• Комедони с бял връх (милиуми).
И двата вида комедони могат да се превърнат в подути и възпалени кожни участъци или пъпки, или по-големи подутини и възелчета. В тежки случаи на акне (кистично акне) се образуват кисти, които представляват твърди подувания под повърхността на кожата, които лесно се възпаляват и инфектират.
Въпреки че акнето си остава в повечето случаи „проклятие” на младостта, около 20% от случаите са при възрастни. Акнето обикновено започва по време на пубертета във възрастовия диапазон между 10 и 13 г., като има склонност да се влошава при хора с мазна кожа. Акнето при млади хора най-често продължава 5-10 г., като в началото на 20-те г. то постепенно изчезва. Младежките пъпки се срещат и при двата пола, въпреки че момчетата обикновено са по-засегнати. Въпреки това жените по-често страдат от леки или умерени форми на акне след 30-годишна възраст.
Кожните прояви на акнето обичайно се срещат по лицето, но също могат да възникнат и по други части на тялото – врата, гърдите, гърба, раменете, скалпа и горните крайници.
За да развенчаем някои митове, трябва да се уточни, че акнето не се причинява от нездравословно хранене, лоша хигиена или неконтролиран сексуален нагон. Простата истина е, че наследсвеността и хормоните са главния виновник за появата му в повечето случаи. Отказвайки се от шоколада или почиствайки лицето си 10 пъти на ден, няма да променят вашето предразположение към този нелицеприятен и понякога болезнен кожен проблем.