»сифилис
... в специализиран стационар).
Диагностика и лечение
При съмнения за сифилис трябва да се потърси дерматолог или венеролог. Проявите на заболяването са разнообразни и често то не се развива тривиално.
Най-надеждното изследване е да се диагностицира трепонемата, но това е възможно само ако върху повърхността на тялото има участъци, поразени от ерозията. Всички останали методи са основават на кръвните изследвания.
При заразяване със сифилис в кръвта се появяват специфични антитела- белтъчини, които се изработват от организма за борба с възбудителя. Тези тела определят реакцията на Васерман (RW). Кръвта се взима от вената. Резултатите на тази реакция са достатъчно надеждни, но ако човек е заразен наскоро, все още не се образувало необходимото за положителния резултат количество антитела. Достоверен резултат може да се получи 2 седмици след появата на твърдия шанкър.
По-бърз отговор дава диагностиката, основаваща се на по-чувствителната реакция на микропреципитацията. Тя реагира не само на бледната трепонема, но и на сходните й микроорганизми. Положителният отговор и подозрителните симптоми позволяват максимално бързо да се започне лечението.
Още по-чувствителни са РИБТ- реакцията (реакция на имобилизация на бледните трепонеми) и РИФ–реакцията (реакция на имунофлуоресценцията), но консумативите за тях са доста скъпи и те се прилагат само в особени случаи.
Ваксина срещу сифилиса няма. Няма и методи за активната му профилактика. Ето защо от голяма значение е спазването на правилата за безопасен секс, отказът от случайни връзки (в краен случай екстремна профилактика след такива).
Не бива да се забравя, че:
• Използването на презерватив намалява риска от заразяване със сифилис, но не е 100% гаранция.
• За разлика от много други инфекциозни заболявания сифилисът не изработва имунитет и с него можете да се заразите повторно.
• През първата и втората половина от бременност задължително посетете женската консултация и си направете кръвни изследвания...