Сокът от грейпфрут засилва действието на някои лекарства
В други случаи обаче той действа обратно.
12 май 2006, здраве.bg
Американски учени са успели да идентифицират вещество, съдържащо се в състава на сока от грейпфрут, способно да взаимодейства с някои лекарства, увеличавайки скоростта на тяхното усвояване.
Според изследванията, за разлика от другите сокове, сокът от грейпфрут притежава способността да потиска действието на фермента CYP3А, частично разрушаващ много лекарствени препарати, постъпващи в организма. Затова болни следва да избягват този сок, както и самият плод, а други – да приемат лекарството с него, за да засилят действието му.
Група учени от Университета в Северна Каролина са определили компонента, потискащ действието на фермента CYP3А - веществото фуранокумарин.
Специалистите са създали чрез филтриране сок от грейпфрут, който не съдържа фуранокумарин. Той е по-малко горчив, но като цяло не се различава от обикновения по своите вкусовите качества.
Учените съветват да се пие сок от грейпфрут или да се яде самия плод, ако е известно, че в конкретния случай засилването действието на лекарствата няма да навреди на пациента - когато съответният медикамент го позволява, абсорбирането в червата е нарушено или се извършва недостатъчно бързо.
Във всички случаи, ако приемате някакви лекарства, консултацията с лекар е силно препоръчителна.