Лекарствата понякога предизвикват депресия
здраве.bg
Оказва се, че чувството за потиснатост може да бъде предизвикана не само от стреса или проблеми в личния живот, а и от приемането на редица разпространени лекарства. Това твърди изследване на немски учени от Университета в Хайделберг.
Както е известно, лечебното действие на повечето медикаменти е съпроводено от странични действия, които задължително трябва да бъдат упоменати в листовката, съпровождаща лекарството при продажба. Те могат да са разнообразни: от копривна треска и сънливост до главоболие и диария.
Някои лекарства притежават депресогенни свойства, т.е. предизвикват симптоми на депресията. Има случаи, в които пациентът не се оплаква от никакви физически страдания, но е в депресия. Как да се избавим от нея?
На първо място - веднага трябва да се потърси консултация с личния лекар, а не да се прибягва към привидно най-лесния вариант - да се спре приема на медикамента.
Депресогенните странични действия на лекарствата могат да бъдат неутрализирани от ноотропите - препарати, които повишават мозъчната активност, но преди тяхното приемане задължително се консултирайте с лекар!
Женшенът, зеленият чай на таблетки, комбиниратите витамини и минерали, които повишават активността, също могат да са от полза да преодолеем сънливостта и умората.
Много полезен по правило е и пълният комплект от всички тонизиращи процедури - от контрастен душ (студена - гореща вода) до упражнинията за концентрация на вниманието, но според германските учени в случаите на лекарствена депресия психотерапията не е ефективна, защото този проблем е предизвикан химически.
Как да разпознаем лекарствената депресия?
В повечето случаи тя се характеризира със следните особености:
- намаляването на емоциите започва с приемането на лекарството,
- повишава се чувствителността към миризми и някои видове храна,
- появяват се пристъпи на гадене,
- намаленото внимание и сънливостта преобладават над чувството за безпокойство,
- признаците изчезват със спирането на лекарството.
...