zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Витамините: до какво води предозирането



Витамините: до какво води предозирането

Хипервитаминозата е състояние, с което организмът се справя особено трудно.

здраве.bg

... В големи количества цинкът възпрепятства усвояването на медта и така предизвиква нейния недостиг. Това води до увеличаване на холестерола в организма и съответно до по-честа поява на проблеми със сърцето. Освен това желязото и цинкът често си влияят негативно и по този начин се развива анемия.

Особено внимателни трябва да са и хората с алергии. Не е изключено, някои елементи на витаминните премикси да предизвикат сериозни алергични реакции. Например известно е, че такива последствия възникват при контакта на никела с кожата. Подобни реакции са напълно възможни и при вътрешното приемане на никел.

При мъже-доброволци, които са приемали увеличени дози бор (10 мг дневно), след 4 седмици се е наблюдавало увеличение на женските хормони в кръвта, което въпреки липсата на достатъчно изследвания най-вероятно ще се отрази неблагоприятно на тяхната репродуктивна система.

Изводът на английските експерти е еднозначен: балансираното хранене осигурява организма с витамини и минерали, а допълнителното приемане на витаминни препарати и биодобавки не е безопасно и трябва да се консултира с лекар.

До какво още води предозирането

 
добави в:
 
етикети:
Още по темите:
изследвания    хранене и диети    aлтернативи    заболявания    
 
more news
rss
 
20 мита за начините на отслабване
Много от най-популярните диети всъщност се отхвърлят от науката.
Цветя... за здраве
Растенията у дома не само създават красота и уют. Те са и полезни за здравето - както за психиката, така и за физиологията.
Холестеролът: не вреден, а важен за организма
Контролът върху количеството му в тялото всъщност не е толкова сложен и е по силите на всеки.
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.