Домашната аптечка
Тя е необходимост, която не бива да се пренебрегва.
здраве.bg
... се приема аскорбинова киселина - по 1 г три пъти дневно в продължение на 3 дни, след това - по 0,5 г, а към края на заболяването - по 0,25 г три пъти дневно. От първия ден на
настинката е добре да се приемат витамин Е (токоферол) и витамин А (ретинол). Добре е да се приема и някакъв препарат за повишаване на имунитета.
При хрема обикновено се предписват различни видове капки, при кашлица - либексин, бромхексин или медикамент (сироп, таблетки), които имат откашлячно действие. Могат да се правят и инхалации с лайка и евкалиптово масло.
При лечението на ангина, освен обичайните противовъзпалителни средства, е добре редовно да се изплаква гърлото с разтвор с перхидрол (1 чаена лъжичка на половин чаша вода).
Може да се използва и запарка от лайка, а при гнойни възпаления - разтвор от готварска сол и сода.
Като антимикробно средство може да се смуче и ефизол.
Възпаления
Външните възпаления се появяват върху кожата, а вътрешните - под формата на миозити и неврити.
Пораженията върху кожата се отстраняват или с мехлем, съдържащ кортикостероиди, или с помощта на свързващи и подсушаващи мехлеми и пасти.
При малки гнойни заболявания може да се намаже възпаления участък със силен разтвор на калиев перманганат или тетрациклин.
Миозитите и невритите се лекуват с противовъзпалителни средства: вътрешно - с ибупрофен, а външно - с някакъв вид крем или унгвент.
Конюнктивитите обикновено се лекуват със студени компреси от преварен чай.
При болки в ушите може да се приема някакво обезболяващо средство – аспирин, аналгин, парацетамол, може да се капне в ухото и камфоров спирт. Добре е да се третира и ноздрата от страната на болното ухо.
Алергии
Понякога възниква неправилна имунна реакция - алергия. Най-разпространените вещества, предизвикващи алергия, са прахът (производствен и домашен), прашецът на цветята, хранителните продукти и козметичните препарати.
Проявите на алергия са най-различни: оток, сълзене, хрема, обрив, сърбеж, червени...