Х-факторът - още едно “тайно” генетично оръжие на жената
здраве.bg
В безкрайната "битка между половете" природата е наградила жените с едно предимство - дамите имат две копия на мощната Х хромозома, докато мъжете разполагат само с относително слабата Y хромозома.
Генетичните изследвания показват, че именно тази силна страна на слабия пол дава на жените предимството да се съпротивляват на болестите и им дава възможност да живеят по-дълго. Барбара Межон (Barbara Migeon), професор по генетика в Бостънския университет отбелязва, че още в утробата на майката мъжките зародиши водят борба за оцеляване и за това да не бъдат отхвърлени от организма на майката.
Средностатическата жена живее почти с 10 години повече от мъжа, което науката свързва именно с дублирането на Х хромозамата, повишаваща надеждността на генетичната система. Ако в една от Х хромозомите има смъртоносна мутация, то това не пречи на оживяването на организма.
С други думи клетките на женския организъм са по-устойчиви към опасните мутации.
Но наличието на допълнителна Х хромозома има и отрицателни последствия. Благодарение на нея жената е подложена по-често на автоимунни заболявания като ревматизъм, туберкулоза и други. Женската имунна система често бърка своите и чуждите тъкани и е склонна да атакува и едните и другите.
Според изданието
Molecular Brain Research различията между мозъка на мъжа и този на жената са обусловени от 54 гени, които се формират дълго преди раждането на индивида и формирането на неговите полови органи. От тях само 18 гена присъстват в голямо количество в мъжкия мозък, а 36 се откриват в големи количества в главния мозък на женския пол. Авторите на публикацията смятат, че тези генетични различия обясняват защо жената като правило е в състояние по-точно да изразява своите чувства.
Според учените е възможно особеностите в строежа на главния мозък да се използват за диференциация на мъжете и жените в случаите, когато индивидът се ражда с неправилно формирани вътрешни и външни полови органи.
Статистиката сочи, че при всяко едно...