Поведението на т.нар. трудни деца се променя след премахване на сливиците
Методът следва да се разглежда като крайно решение, подчертават специалисти.
6 април 2006, здраве.bg
Поведението и сънят на децата могат значително да се подобрят след операция за премахване на сливиците (тонзилектомия). До този извод са стигнали учени от Университета в Мичиган под ръководството на д-р Роналд Червин (Ronald Chervin) – ръководител на Центъра за изучаване на съня, които са изследвали деца, половината от които преди операцията са страдали от синдрома на недостиг на внимание с хиперактивност.
В изследването са участвали деца, получили направление за отстраняване на сливиците, при които е било наблюдавано нарушение в съня и проблеми в училище, свързани с тяхното поведение.
При наблюденията, извършени след оперативното отстраняване на сливиците, е било установено цялостно изчезване на проблемите със съня и вниманието при над 50% от децата.
Според авторите получените резултати съвпадат с данните от други предходни изследвания, които доказват, че поведенческите нарушения при децата са пряко свързани със смущенията в съня, предизвикани от проблеми с дишането поради възпаление на сливиците.
Същевременно учените уточняват, че не смятат хирургичната операция за най-приемливия начин за борба с разстроеното поведение и го възприемат по-скоро като краен вариант за отстраняване на проблема.
Тяхното изследване потвърждава хипотезата, според която нарушенията в съня, предизвикани от проблеми с дишането, способства за развитието на отклонения в поведението на децата.(а)