Музиката въздейства върху сърдечно-съдовата и дихателната система
Ефектът й зависи както от нейното темпо, така и от професията на пациентите.
5 април 2006, здраве.bg
Това твърдят д-р Лучано Бернарди (Luciano Bernardi) и неговите колеги от Университета в Павия, след подробно проучване върху реакцията на сърдечно-съдовата и респираторната система на организма спрямо различни видове музика.
Участниците в изследването са слушали 6 различни по стил музикални фрагменти по 2 до 4 минути, редуващи се в случаен ред. Във всеки фрагмент има случайно разположена пауза от 2 минути.
Според резултатите честотата на дихателните движения, артериалното налягане, честотата на сърдечните съкращения и съотношението на ниските и високите честоти на изменението на сърдечния ритъм се увеличават забележимо при по-бързо темпо на музиката, докато скоростта на кръвотока в средномозъчната артерия и параметрите на барорефлекса намаляват.
Учените са установили също, че стилът на музиката и личните предпочитания на участниците в експеримента нямат отношение към евентуалната промяна на наблюдаваните параметри.
Според авторите специално подбраната музика, в която се редуват бързо, бавно темпо и паузи, може да предизвика релаксация, да намали симпатичната активност и по този начин да е един от основните компоненти в комплексната терапия на заболяванията на сърдечно-съдовата и дихателната системи.
Специалистите смятат също, че професията на пациентите има значение за конкретния начин на лечение. Те установяват, че например музикантите имат по-висока възприемчивост към измененията на темпото на музиката и затова при тях се наблюдава по-силно корелация между музикалното темпо и честотата на дихателните движения и сърдечния ритъм.